Kurzy pro neaprobované učitele fyziky
Od školního roku 2024/2025 nabízíme pomocné kurzy pro učitele, kteří učí fyziku na ZŠ nebo SŠ, ale nemají ji vystudovanou jako svůj aprobační předmět a zároveň se z nějakých důvodů nemohou přihlásit do kombinovaného magisterského studia Učitelství fyziky pro střední školy.
V nabídce je soubor několika kurzů, které svým obsahem pokrývají tematické celky učiva fyziky na ZŠ popř. SŠ. Obsah jednotlivých kurzů je možné během výuky upravit podle požadavků zapsaných účastníků (typ školy a ŠVP, používané učebnice apod.). Jednotlivé kurzy tvoří ucelený modul, je možné absolvovat jen některé z nich, a to v libovolném pořadí.
Cenu kurzu lze uhradit z projektů Vaší školy, např. ze „šablon“; na požádání vystavíme fakturu. Absolventi získají certifikát o absolvování kurzu.
Vycházíme z našich zkušeností s přípravou budoucích učitelů fyziky i z pravidelných kontaktů a akcí, které na školách a pro školy pravidelně děláme. Pro detailnější informace o jednotlivých kurzech se prosím neváhejte obrátit na jejich garanty, kontakty na ně jsou uvedeny v podrobnějším obsahu kurzů. Obecné dotazy k systému kurzů směřujte na dr. Lukáše Richterka.
Výuka bude probíhat vždy v pátek, v učebnách a laboratořích katedry experimentální fyziky PřF UP, 17. listopadu 1192/12, Olomouc. Konkrétní data konání kurzu jsou uvedena v popisu kurzu. Na jednotlivé kurzy je potřeba se přihlásit vyplněním přihlášky (na konci stránky).
Uzávěrka přihlášek: pátek 14. 2. 2025 do 23:59 LSEČ
Ve druhém pololetí školního roku 2024/2025 (od února 2025) nabízíme následující kurzy:
Fyzika v mezipředmětových vztazích
Rozsah: 32 h
Garanti: RNDr. Renata Holubová, CSc., Mgr. Tereza Hrouzková, Mgr. Jiří Kvapil, doc. RNDr. Roman Kubínek, CSc., Mgr. Lukáš Richterek, Ph.D., Mgr. Vlastimil Vrba, Ph.D.
Data kurzů: 28. 2., 14. 3. (RH), 28. 3. (RK, LR, VV), 11. 4. (RK+JK), 30. 5. a 6. 6. (LR+TH)
Cena: 4 000 Kč
Studijní materiály:
- Kurz v LMS Moodle.
- Pracovní materiály l jednotlivým aktivitám sdílené/distribuované během kurzu.
Anotace kurzu: Kurz se skládá z šesti samostatných modulů, z nichž každý je zaměřen na vybrané konkrétní mezipředmětové vztahy a souvislosti.
Minimální počet účastníků: 6
Témata
- Fyzika a kriminalistika
(garant: Renata Holubová)
V rámci tohoto modulu bude ukázáno využití různých oblastí fyziky v kriminalistice.
Obsah modulu:
- Vymezení kriminalistiky jako vědy
- Mechanika – pohyb, rychlost, tlak, pohyby v tíhovém poli Země trasologie, balistika, mechanoskopie
- Molekulová fyzika, termika – změny skupenství, vlastnosti kapalin, povrchové napětí, měření teploty daktyloskopie, rigor mortis
- Akustika a analýza zvuku
- Elektřina a magnetismus – polarograf (detektor lži)
- Optika – zobrazování mikroskopem, oko, fotografie komparační mikroskop, analýza duhovky
- Různé – forenzní biologie, ochranné prvky bankovek, biologické zbraně
Součástí modulu je experimentální část – vytvoření daktyloskopické karty, měření délky kroku a dvojkroku, práce s komparačním mikroskopem, zkoumání vlasů a chlupů, struktury vláken, vytvoření identikitu.
- Kulinářská fyzika
(garant Renata Holubová)
Modul je zaměřen na problematiku využití fyziky v každodenním životě – zejména v kuchyni. Ukázky budou navazovat na učivo jednotlivých oblastí fyziky.
Osnova modulu:
- Metrologie – měření a vážení v kuchyni
- Mechanika – pevnost, pružnost, jednoduché stroje – páka (příprava masa – naklepání, čelisti jako páka, otvírák, pevnost vaječné skořápky, apod.)
- Termika, molekulová fyzika – var, osmóza, difuze, měření teploty, proudění vzduchu
- Elektřina – přístrojové vybavení – sporáky, indukční deska, chladnička, účinnost, energetická třída, mikrovlnná trouba
- Nenewtonovské kapaliny - vlastnosti emulzí a suspenzí, coffee-to-go, zasychání kapky kávy
- Formulace rovnice „dobré chuti (požitku)“
Součástí modulu je experimentální část – pokusy s vejci, pokusy s termokamerou, škrobová suspenze, pokusy s mikrovlnnou troubou, pokusy s kapalinami aj.
- Fyzika a biologie
(garanti Roman Kubínek, Jiří Kvapil)
V rámci tohoto modulu se zaměříme především na některé vlastnosti lidského těla a lékařské přístroje.
Obsah modulu:
- Úloha biosignálu v lékařské diagnostice ve spojení s vlastními signály těla (měření rychlosti toku krve, tělesné teploty, krevního tlaku, elektrických biosignálů EKG, EEG, EMG) a nevlastními biosignály (sonografie – využití ultrazvuku, CT – výpočetní tomografie, MRI – zobrazení magnetickou rezonancí, PET – emise anihilačních fotonů)
- Biofyzika smyslového vnímání – vidění a slyšení s možností měření vybraných parametrů zraku a sluchu.
Součástí modulu je experimentální část – biofyziku dýchání spojíme s jednoduchým experimentem na modelu plic, na němž si účastníci kurzu mohou orientačně změřit vitální kapacitu plic, orientačně změřit hladinu intenzity zvuku a provést orientační audiometrické měření (úroveň sluchového prahu v závislost na frekvenci zvuku) pomocí mobilního telefonu.
- Kapitoly z historie fyziky
(garanti Tereza Hrouzková, Lukáš Richterek)
Modul je zaměřený na vybrané části historie fyziky spojené s učivem ZŠ.
Obsah modulu:
- Významné postavy historie fyziky, zajímavosti z jejich života a jejich přínos (Joule, Newton, Tesla, Watt, apod.)
- Vývoj jednotek délky, objemu, času a hmotnosti
- Vznik soustavy SI a její základní jednotky po roce 2019
Součástí modulu jsou experimentální a projektově laděné aktivity – poznávačka osobností z historie fyziky, konstrukce přesýpacích, vodních a svíčkových hodin, práce s textem k rozvoji kritického myšlení žáků (na téma měření a jednotky).
- Fyzika a geografie
(garanti Lukáš Richterek, Tereza Hrouzková)
Modul je zaměřený především na oblast astronomie (postavení Země ve vesmíru a orientace na obloze).
Obsah modulu:
- Zámořské objevy
- Pohyb Země a zdánlivý pohyb Slunce po obloze, ekliptika, souhvězdí zvěrokruhu, konstrukce orloje
- Orientace na obloze, základní souhvězdí, mapy oblohy, aplikace pro počítač a mobilní zařízení (smartphone, tablet), měření úhlových vzdáleností (Jakubova hůl)
- Historie poznávání vesmíru, kosmonautika, lety do vesmíru
Součástí modulu jsou experimentální a projektově laděné aktivity – praktické poznávání souhvězdí a osobností historie astronomie, konstrukce slunečních hodin, rakety na vodu a vzduch.
- Fyzika a chemie
(garanti Roman Kubínek, Lukáš Richterek, Vlastimil Vrba)
V rámci modulu se budeme věnovat dvěma oblastem: elektrolýze a základům atomové a jaderné fyziky.
Obsah modulu:
- Vodivé vlastnosti lidského těla a elektrodiagnostické metody: elektrokadiografie (EKG), elektroencefalografie (EEG), elektromyografie (EMG), elektroretinografie (ERG)
- Vznik a vývoj jaderné fyziky, radioaktivita v Nobelových cenách
- Radioaktivní rozpad, poločas rozpadu, atomové zbraně, jaderná energetika
- Účinky ionizujícího záření na lidský organismus, jaderná bezpečnost, využití v zobrazovacích metodách (např. pozitronová emisní tomografie, scintigrafie) nebo terapeutických metodách (kobaltová bomba, gama nůž, kybernůž, protonová terapie)
Součástí modulu jsou experimentální a projektově laděné aktivity – skupinová práce na téma havárie jaderné elektrárny v Černobylu, experimentální ověření veličin, na nichž závisí proud solným roztokem, pomědění drobného předmětu, luminiscence a detekce radioaktivního záření.
Pokusy ve výuce fyziky
Rozsah: 32 h (nelze distančně)
Garanti: RNDr. Renata Holubová, CSc., Mgr. Tereza Hrouzková, Mgr. David Smrčka, Ph.D.
Data kurzů: 21. 2., 7. 3., 21. 3. (TH+DS), 4. 4., 25. 4. a 16. 5. (RH)
Cena: 5 000 Kč
Studijní materiály: kurz v LMS Moodle s návody k experimentům
Anotace kurzu: Účastníci kurzu prakticky realizují soubory experimentů z jednotlivých tematických celků fyziky. Demonstrační experimenty s klasickými pomůckami budou doplněny o pokusy realizované pomocí jednoduchých pomůcek dostupných kolem nás, účastníci si také vyzkouší využití počítačem podporovaných pokusů a on-line experimenty.
Minimální počet účastníků: 6
Témata:
- Mechanika
- Základní demonstrační pokusy na kinematiku hmotného bodu (rovnoměrný a nerovnoměrný pohyb, pohyb zrychlený, volný pád).
- Žákovské a demonstrační pokusy z dynamiky hmotného bodu a soustavy hmotných bodů (vzájemné působení těles, Newtonovy pohybové zákony).
- Žákovské a demonstrační pokusy z mechaniky tuhého tělesa (moment síly, skládání a rozklad sil, těžiště).
- Vybrané experimenty s pomůckami Vernier.
- Pokusy s improvizovanými pomůckami.
- Hydromechanika a termika
- Demonstrační a žákovské pokusy z mechaniky tekutin (tlak v kapalině, Pascalův zákon, hydraulický lis, vztlaková síla, Archimédův zákon, atmosférický tlak).
- Pokusy na kinetickou teorii kapalin.
- Experimenty z termiky (kinetická teorie látek, vnitřní energie a její změny, tepelné motory, vlastnosti pevných látek, kapalin a plynů, změny skupenství).
- Kmitání, vlnění, akustika
- Demonstrační a žákovské experimenty zaměřené na kmitání (harmonické kmitání, kyvadlo, mechanický oscilátor).
- Nucené kmity, skládání kmitů, rezonance, spřažená kyvadla.
- Demonstrační a žákovské experimenty-mechanické vlnění (šíření mechanického vlnění v látkách, postupné vlnění příčné a podélné, stojaté vlnění, skládání vlnění, Huygensův princip).
- Experimenty z akustiky (vznik zvuku, chvění, Chladniho obrazce, pokusy s ladičkami, Dopplerův jev, akustické rázy, rezonance).
- Optika
- Pokusy z geometrické optiky (odraz na rovinném, dutém a vypuklém zrcadle, lom světla, úplný odraz, průchod svazku světelných paprsků čočkou, lom světla ze vzduchu do vody, zobrazení předmětu pomocí zrcadla a čočky).
- Pokusy na optické lavici.
- Experimenty z vlnové optiky (rozklad světla hranolem, interference světla, ohyb světla-štěrbina, tenké vlákno, optická mřížka).
- Pokusy s improvizovanými pomůckami.
- Elektřina a magnetismus
- Pokusy z elektrostatiky (elektrování, kladný a záporný náboj, polarizace, indukce).
- Demonstrační a popularizační experimenty s van der Graafovým generátorem.
- Demonstrace elektrického proudu v látkách (odpor vodiče, závislost elektrického odporu vodiče na jeho geometrických vlastnostech a teplotě, Ohmův zákon, elektrolýza, výboje v plynu, pokusy s polovodiči, voltampérové charakteristiky).
- Jednoduché elektrické obvody, měřicí přístroje, měření napětí, proudu, odporu.
- Demonstrace stacionárního a nestacionárního magnetického pole (Oerstedův pokus, vodič protékaný proudem v magnetickém poli, stacionární magnetického pole permanentního magnetu a cívky).
- Demonstrační a žákovské pokusy s transformátory.
- Pokusy s improvizovanými pomůckami.
Přihláška na některý z kurzů
Pro přihlášení na některý z nabízených kurzů vyplňte prosím přihlášku níže. Poskytnuté údaje slouží pouze pro tyto kurzy a k zavedení do studijního systému UP, nebudou nikomu dále poskytovány.
Uzávěrka přihlášek: pátek 14. 2. 2025 do 23:59 LSEČ