Základní informace

Hands on particle physics

Zkoumání vlastností Z bosonu v experimentu ATLAS na LHC

Seminář pro studenty středních škol organizujeme ve spolupráci s Mezinárodní skupinou pro popularizaci částicové fyziky IPPOG, Evropskou fyzikální společností EPS a CERNem.

Účastníci semináře analyzují reálná data z experimentu ATLAS na urychlovači LHCCERNu. Vyzkouší si postupy, které doprovázejí zkoumání základních vlastností hmoty a objevy nových částic. Seznámí se s hlavními myšlenkami kvantové mechaniky a modely popisujícími mikrosvět.

Dopoledne probíhají přednášky z částicové fyziky. Po praktickém cvičení se prostřednictvím videokonference všechny zúčastněné partnerské instituce připojí do CERNu a porovnávají svoje výsledky s možností vzájemné diskuze. V roce 2021 se spojíme se skupinami v Krakově a Pavii.

IMC 2021 map

Místo konání

Akce proběhne on-line v prostředí Zoom (doporučujeme nainstalovat freeware klienta), pro sdílení souborů využijeme Google disk (výhodou je mít založený Google účet).

Předběžný program semináře

10:00Zahájení
10:05–11:30 Přednášky: motivace, částicová fyzika, boson W a Higgsův boson, signál a pozadí, rozpadové kanály (2krát 40 minut, 10 minut přestávka)
11:30–12:30Přestávka na oběd
12:30–13:30 Příprava na analýzu dat, instruktáž (60 min)
13:45–15:15Analýza dat (90 minut)
15:30–16:00Diskuse výsledků, příprava na videokonferenci
16:00–17:00Videokonference s CERN a dalšími skupinami (Krakow, Pavia)
Okolo 17:00Předání certifikátů o účasti, zakončení semináře

Drobné změny vyhrazeny, čas videokonference je pevně dán organizátory z CERNu.

Předběžná příprava k on-line verzi

Analýza dat

Analýzu dat z experimentu ATLAS budete dělat na svém počítači. Ověřte, jestli na něm máte nainstalovaný Java Runtime Environment a případně ho doinstalujte. Poté je potřeba stáhnout si a vyzkoušet program HYPATIA na prohlížení a analýzu srážek ze stránky http://atlas.physicsmasterclasses.org/cz/zpath_data.htm (zip soubor je nutné někde na počítači rozbalit/dekomprimovat a pak, pokud jste v operačním systému Windows, spustit Hypatia_7.4_Masterclass.jar kliknutím na něj). Na této stránce najdete i další návody (i screencasty), klíčová je kapitolka o rozpoznávání událostí. Používání programu HYPATIA a hledání zajímavých událostí si zopakujeme při vlastním pracovním setkání. Doporučujeme Vám, abyste si na přípravu vyhradili tak dvě hodinky, možná to stihnete rychleji, možná budete potřebovat času více.

Při analýze dat budete každý pracovat na některém z datových souborů (dir01 a dir02). Soubory i program Hypatia nasdílíme i přes Google Disk, odkaz pošleme emailem zaregistrovaným účastníkům.

Online spojení přes Zoom

Online verze Masterclass i závěrečná konference s CERNem využívá komunikační nástroj Zoom (doporučujeme nainstalovat freeware klienta), odkaz na spojení zašleme emailem zaregistrovaným účastníkům. Budete potřebovat počítač s mikrofonem a reproduktory nebo sluchátky (raději). Možností je i kamerka, ale není nezbytná. Hned připomínáme, že komunikace ve větším kolektivu vyžaduje jistou ohleduplnost a kroky, které potlačí otravné echo a zbytečný ruch; raději sluchátka než reproduktory, vypnutý mikrofon, který se zapne jen když dotyčný chce něco říct.

Kvíz

Součástí videokonference s CERNem je i krátký kvíz, který proběhne on-line v prostředí https://kahoot.it.

Když narazíte na technické problémy

V případě problémů nás kontaktujte: jiri.kvita@upol.cz, lukas.richterek@upol.cz.

Materiály ze 26. 2. 2021 (ATLAS Z-path)

Materiály ze 19. 3. 2019 (ATLAS Z-path)

Materiály ze 16. 3. 2018 (ATLAS W-path)

Užitečné odkazy

Kontakt

Mgr. Jiří Kvita, Ph.D.
Společná laboratoř optiky UP a FÚ AV ČR
17. listopadu 50a, Olomouc, CZ-772 00, Česká republika
Mgr. Lukáš Richterek, Ph.D.
Katedra experimentální fyziky
Přírodovědecká fakulta  Univerzity Palackého
17. listopadu 1192/12, Olomouc, CZ-771 46, Česká republika
E-mail: jiri.kvita@upol.cz, lukas.richterek@upol.cz
Telefon: 585 631 585, 585 634 103 Telefon 585 634 151 Telefon (sekretariát katedry)

Obsah:

Masterclasses
International Particle Physics MasterclassesPočasí Olomouc - Slunečno.cz

CERN

PřF UP